Oracle APEX nedir?

Oracle Application Express

Oracle Application Express (APEX), her yerde devreye alınabilen birinci sınıf özelliklere sahip, ölçeklenebilir, güvenli kurumsal uygulamalar oluşturmanıza olanak tanıyan düşük kodlu bir geliştirme platformudur.

APEX’i kullanarak geliştiriciler, gerçek sorunları çözen ve anında değer sağlayan ilgi çekici uygulamaları hızla geliştirebilir ve dağıtabilir. Sofistike çözümler sunmak için çok çeşitli teknolojilerde uzman olmanıza gerek kalmayacak. Sorunu çözmeye odaklanın ve gerisini APEX’in halletmesine izin verin.

Tanıtım Videosu

Neden Oracle APEX

Oracle APEX, en başından beri, geliştiricilerin ihtisaslaşmış uzmanlar haline gelmelerine gerek kalmadan modern, güzel, duyarlı uygulamalar oluşturmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Oracle APEX’in misyonu, geliştiricilerin üstün işlevsellik, performans ve son kullanıcı deneyimi ile ilgi çekici uygulamaları kolayca oluşturmalarını sağlamaktır. Oracle APEX, bu görevi yerine getirmek için kurumsal uygulamalar geliştirmenin ve dağıtmanın muazzam karmaşıklıklarını ortadan kaldırmayı hedefliyor. İşte bir sonraki geliştirme projeniz için Oracle APEX’i seçmenin mantıklı olmasının birkaç nedeni :

 • Karmaşıklığın Ortadan Kaldırılması

Oracle APEX, tüm katmanlarda uygulama geliştirme ve dağıtma karmaşıklığını ortadan kaldırır. Sonuç, alternatiflerinden daha basit, daha hızlı, daha hafif ve daha düşük maliyetli olan düşük kodlu bir platformdur. Oracle APEX, tüm katmanlardaki karmaşıklığı ortadan kaldırması bakımından benzersizdir .

 • Basit Geliştirme

Oracle APEX’in kullanımı ve öğrenmesi kolaydır. Uygulama Oluşturucu, uygulamalarınızı oluştururken size rehberlik eden zengin, tarayıcı tabanlı, sezgisel bir arayüz sağlar. Oracle APEX’in güçlü bileşenleri, sınırlı kodlamayla uygulamalarınıza yüksek düzeyde işlevsellik eklemenize olanak tanır. Birçok müşteri bir hafta veya daha kısa sürede üretken hale gelir!

Daha Fazla Göster

 • Güçlü ve Kanıtlanmış

Oracle APEX, bir elektronik tabloyu “webleştiren” en basit uygulamadan on binlerce kullanıcı tarafından günlük olarak kullanılan kritik görev uygulamalarına kadar her sektör için çok çeşitli uygulamalar oluşturmak için kullanılabilir. Oracle APEX’in zarif mimarisi, yıllardır dünya çapında binlerce uygulamaya güç sağlamak için kullanılmıştır.

 • Güvenli

Oracle APEX, kutudan çıktığı anda son derece güvenli olan web uygulamaları oluşturmak için tasarlanmıştır. Sürekli değişen web standartlarının, gelişen güvenlik standartlarının ve becerikli bilgisayar korsanlarının olduğu bir dünyada, güvenliğe odaklanmak, uygulamalarınızın korunmaya devam etmesi ve son teknoloji ürünü kalması anlamına gelir.

 • Taşınabilir

Oracle APEX’i her yerde çalıştırabilirsiniz – Oracle Bulut üzerinde, şirket içinde veya Oracle Veritabanı olan herhangi bir yerde. Ayrıca Oracle APEX uygulamalarınızı herhangi bir ortamda kolaylıkla dağıtabilirsiniz.

Oracle APEX Uygulama Geliştirme hizmeti, tipik olarak diğer düşük kodlu platformlarla ilişkilendirilen maliyetleri önemli ölçüde basitleştirir. Hizmetinizdeki kullanıcı, geliştirici veya uygulama sayısıyla ilişkili karmaşık bir fiyatlandırma yoktur. Ayrıca geliştirilebilecek uygulama sayısı, hizmeti kullanan geliştirici sayısı veya uygulamalarınızı kullanan son kullanıcı sayısı konusunda herhangi bir sınırlama yoktur.

 • Kullanıcı Başına Maliyet Yok

Oracle APEX Uygulama Geliştirme hizmetinde kullanıcı başına fiyatlandırma yoktur, bu nedenle basit bir öngörülebilir maliyeti korurken uygulamaları istediğiniz sayıda kullanıcı için kolayca dağıtabilirsiniz.

 • Geliştirici Başına Maliyet Yok

Oracle APEX kullanarak uygulama geliştirmek kolaydır ve bir geliştirici ordusu gerektirmez. Ancak geliştiricilerden oluşan bir ordunuz varsa, bunları hizmetinize sunmanın ek maliyeti yoktur.

 • Başvuru Başına Maliyet Yok

Dağıttığınız uygulama başına ekstra maliyet olmamasının yanı sıra oluşturduğunuz uygulama sayısında da herhangi bir sınırlama yoktur. İçinizdeki APEX geliştiricinizi serbest bırakın ve kalbinizin içeriğini geliştirin.

 • Veri Aktarımı için Ekstra Ücret Yok

Hizmetinize veri aktarımı (giriş) veya hizmet dışı (çıkış) için ek ücret yoktur.

Oracle APEX Avantajları

 • PL/SQL’e aşina olan DBA’lar , web uygulamaları geliştirmek için beceri setlerini kullanabilir
 • Önceden oluşturulmuş temaları kullanarak maketler oluşturmak kolay
 • Dağıtımı kolay (son kullanıcı bir APEX uygulamasına erişmek için bir URL açar)
 • Ölçeklenebilir (dizüstü bilgisayarlara, bağımsız sunuculara veya Oracle RAC kurulumlarına dağıtılabilir)
 • Sunucu tarafı işleme ve doğrulamalar
 • Grup gelişimi için temel destek
 • Oracle tarafından sağlanan ücretsiz demo uygulamaları barındırma
 • APEX uygulamaları, ücretsiz Oracle Express Edition (XE) veritabanında çalışabilir
 • Bir uygulamanın bireysel bileşenleri, SQL kullanılarak alınabilir veya tanımlanabilir, bu da özelleştirilmiş raporları kolaylaştırır
 • SQA geliştirme/test/üretim modeline kolayca bağlı kalır (DB parolalarını açığa çıkarmazken)
 • Bir çözümü destekleyen DB modeline odaklanmaya yardımcı olur (Java, .NET veya PHP’de kodlamaya karşı – yalnızca JavaScript’e ihtiyacınız vardır)
 • Uygulama setleri arasında standartlaştırılmış bir temayı (ve bu temanın değiştirilmesini) kolayca destekler
 • Yerel veritabanı, uzak Oracle veritabanı veya herhangi bir web hizmeti gibi farklı veri kaynaklarıyla kolayca entegre olur
 • Yarı teknik son kullanıcılar kendi web sayfalarını ve raporlarını oluşturabilirler.

APEX Avantajları

○ PL/SQL’e aşina olan DBA’lar , web uygulamaları geliştirmek için beceri setlerini kullanabilir

○ Önceden oluşturulmuş temaları kullanarak maketler oluşturmak kolay

○ Dağıtımı kolay (son kullanıcı bir APEX uygulamasına erişmek için bir URL açar)

○ Ölçeklenebilir (dizüstü bilgisayarlara, bağımsız sunuculara veya Oracle RAC kurulumlarına dağıtılabilir)

○ Sunucu tarafı işleme ve doğrulamalar

○ Grup gelişimi için temel destek

○ Oracle tarafından sağlanan ücretsiz demo uygulamaları barındırma

○ APEX uygulamaları, ücretsiz Oracle Express Edition (XE) veritabanında çalışabilir

○ Bir uygulamanın bireysel bileşenleri, SQL kullanılarak alınabilir veya tanımlanabilir, bu da özelleştirilmiş raporları kolaylaştırır

○ SQA geliştirme/test/üretim modeline kolayca bağlı kalır (DB parolalarını açığa çıkarmazken)

○ Bir çözümü destekleyen DB modeline odaklanmaya yardımcı olur (Java, .NET veya PHP’de kodlamaya karşı – yalnızca JavaScript’e ihtiyacınız vardır)

○ Uygulama setleri arasında standartlaştırılmış bir temayı (ve bu temanın değiştirilmesini) kolayca destekler

○ Yerel veritabanı, uzak Oracle veritabanı veya herhangi bir web hizmeti gibi farklı veri kaynaklarıyla kolayca entegre olur

○ Yarı teknik son kullanıcılar kendi web sayfalarını ve raporlarını oluşturabilirler.

APEX - Düşük Kod

APEX 2004’ten beri şu ya da bu şekilde var olsa da, son zamanlarda Low Code adı verilen yeni uygulama geliştirme platformları kategorisine dahil edilmiştir. Bu Düşük Kodlu ortamlar, kökenlerini 4GL programlama dillerine ve hızlı uygulama geliştirme (RAD) araçlarına kadar takip edebilir. APEX başlangıçta bir RAD aracı olarak pazarlandığından, bu ilerleme mantıklıdır. APEX, web uygulamalarının kod gerektirmeden kolayca oluşturulmasını sağlar. Gereksinimlerin daha karmaşık olduğu durumlarda, APEX, Düşük Kod nesnelerinin bildirimsel bir çerçeve aracılığıyla genişletilmesine izin verir. Bu çerçeve, geliştiricinin özel mantık ve iş kuralları tanımlamasına ve gelişmiş bir kullanıcı arabirimi oluşturmasına olanak tanır. Geliştirici bunu SQL , PL/SQL, HTML , JavaScript veya CSS ve APEX eklentileri ile yapar. Bu nedenle APEX, geliştiricilerin kodsuzdan düşük koda ve daha fazla koda geçmesine izin verir.

Oracle APEX birçok farklı konumdan insanın tercihidir

Örneğin; öğrenciler, iş kullanıcıları, mimarlar, CIO’lar…

Öğrenciler İçin APEX

Oracle APEX ile, HTML, CSS veya JavaScript bilgisi olmadan kolayca web uygulamaları oluşturabilirsiniz. Oracle APEX, Oracle Veritabanı ile sıkı bir şekilde entegredir ve bir veritabanındaki veri işleme ile ilgili tüm işlemleri yönetir. Temel bir SQL anlayışınız varsa, çok hızlı bir şekilde güzel, duyarlı web uygulamaları oluşturabilirsiniz. Veri işleme ve toplama için endüstri standardı olan tam SQL dilini desteklediğinden, veri analizi için Oracle APEX mükemmeldir. HTML, CSS veya JavaScript’e aşinaysanız, yüksek düzeyde özelleştirilmiş kullanıcı arabirimleri oluşturmak için Oracle APEX’teki yeteneklerinizden de yararlanabilirsiniz.

Oracle APEX, dünya çapında çok sayıda üniversite ve kolejde öğretilmektedir ve Oracle APEX deneyimine sahip çalışanlara olan talep tüm zamanların en yüksek seviyesindedir ve büyümeye devam etmektedir. Ayrıca, hemen ücretsiz olarak başlayabilirsiniz .

İş Kullanıcıları İçin APEX

Oracle APEX, güçlü self servis raporlama özellikleri içerir. Kolayca özel filtreler ekleyebilir, verilerinizi sıralayabilir, toplayabilir, özetleyebilir ve grafik haline getirebilir ve hatta size düzenli olarak e-postayla gönderilen raporlar oluşturabilirsiniz.

Oracle APEX, ücretsiz ve desteklenen bir dizi üretkenlik uygulaması içerir – Oracle APEX bile olsa hiçbir şey hakkında bilgi gerekmez! Akıllı telefonunuza bir uygulama yüklemek kadar basit.

Hizmet Talep Formu

Hemen Harekete Geçin!